ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای رشد موها:

تغذیه مناسب باعث  میشود مویی نرم و براق و پوست سری سالم داشته باشید و در عوض،  داشتن تغذیه نامناسب یعنی داشتن مو هایی  خشک ،شکننده و در حدی نازک که به راحتی کنده می شوند و تغییر رنگ می دهند .

علاوه بر لزوم مصرف مواد مغذی غذایی مثل  ویتامینها، مواد معدنی ،پروتئین و اسیدهای چرب ضروری که در ادامه به طور کامل در موردشان صحبت می شود، بعضی بیماری های مسبب ریزش مو را می توان با تغذیه مناسب درمان کرد. مثلاً بعضی از انواع کم کاری تیرویید ناشی از مصرف کم ید یا التهاب تیرویید هستند و آن ها را می توان با دریافت مقادیر کافی ید و ویتامین E درمان کرد.

یکی دیگر از این بیماریها، آنمی )کم خونی( فقر آهن است. در صورت کم  شدن ذخایر آهن بدن، کم خونی ایجاد  میشود. زنان در مقایسه با مردان ذخایر آهن کمتری دارند و بیشتر در معرض  کمخونی قرار  میگیرند. علاوه بر درمان  کمخونی به

وسیله داروها، مصرف غذاهای حاوی آهن نیز در جلوگیری از ریزش مو به علت کم خونی مؤثرند.

ویتامین A

آنتی اکسیدانی است که برای تولید سبوم در پوست سر لازم است .

ـ غذاهای حاوی آن عبارتند از:

روغن کبد ماهی، گوشت، شیر، پنیر، تخم مرغ، اسفناج، بروکلی، کلم ،هویج، هلو و زردآلو. ولی باید در نظر داشته باشید که مصرف بیش از حد آن باعث ایجاد مسمومیت و ریزش مو و مشکلات جدی دیگر می شود و با قطع مصرف آن نیز ریزش مو اصلاح می شود .

ویتامین C

آنتی اکسیدانی است که باعث حفظ سلامت پوست و مو می شود .

ـ غذاهای غنی از ویتامین C عبارتند از:

مرکبات،  توت فرنگی،  کیوی،  طالبی،  آناناس،  گوجه فرنگی،  فلفل سبز ،سیب زمینی و سبزیجات سبزینه دار. همچنین ویتامین C باعث جذب بهتر آهن موجود در غذا  میشود که برای جلوگیری از ریزش مو ضروری است.

ویتامین E

آنتی اکسیدانی است که جریان خون سر را افزایش می دهد. منابع آن شامل

روغن های گیاهی مانند روغن زیتون، سبوس گندم، سویا ،دانه ها، سبزیجات و برگ ها و دانه های روغنی خام. به خاطر داشته باشید که مصرف زیادی آن سبب افزایش فشار خون

و کاهش انعقاد خون  میشود. افرادی که داروهای ضد فشار خون یا ضد انعقاد مصرف می کنند باید قبل از مصرف ویتامین E با پزشک خود مشورت کنند.

 بیوتین

به تولید کراتین کمک  میکند و از سفید شدن و ریزش مو جلوگیری می نماید. کمبود بیوتین علاوه بر نازک شدن و ریزش مو، باعث خشکی و پوسته پوسته شدن پوست و  بیاشتهایی  میشود.