جوانسازي پوست يکي از مهم ترين مسائلي است که امروزه به آن توجه زيادي مي شود و براي همه افراد داشتن پوستي زيبا و شاداب از اهميت بالايي برخوردار است .ممکن است با وجود رعايت مراقبت هاي پوستي افراد باز هم از پوست خود رضايت کافي نداشته باشند زيرا برخي از چين و چروک ها که عميق هستند با پماد ها و کرم ها برطرف نخواهند شد و براي از بين بردن آن ها بايد روش هاي ديگر جوانسازي را استفاده کرد. تزريق ژل يا پر کننده ها يکي از روش هاي موثر بوده که مي تواند چين و چروک ها را برطرف کند و باعث جوان تر شدن افراد شود.تزريق ژل مي تواند  چين و چروک هاي بسياري از نواحي مانند دور چشم و خط خنده و پيشاني را از بين ببرد.

به طور طبيعي در پوست ما کلاژن و هيالورونيک وجود دارد که با افزايش سن و  يا آسيب هاي وارد شده به پوست توليد اين مواد در پوست کم مي شود چون اين دو مورد،عامل اصلي جوان ماندن پوست و خاصيت کشساني پوست هستند با کم شدن آنها پوست با چين و چروک هايي روبه رو مي شود و يا  اينکه پوست مقداري افتاده مي شود.در پرکننده هاي پوستي يا همان ژل ها درصدي هيالورونيک اسيد وجود دارد که پس از تزريق جذب نواحي مورد نظر شده و در نهايت ترميم بافت پوست حاصل مي شود.به طور کلي  تزريق ژل براي موارد زير استفاده مي شود :

از بين بردن چين و چروک هاي اطراف چشم

از بين بردن چروک هاي به وجود آمده در اطراف لب

برطرف کردن گودي زير چشم

برطرف کردن خط هاي عميق لبخند

حجيم سازي لب در افرادي که لب هاي باريک دارند و يا با افزايش سن لب هايشان زيبايي خود را از دست داده است.

حجيم سازي گونه براي افرادي که داراي گونه هاي  فرو رفته هستند و استخوان ها به دلايل ژنتيکي و ديگر مسائل به درستي رشد نيافته اند.با تزريق ژل گونه ها برآمده مي شود و از آنجايي که گونه هم يکي از معيارهاي زيبايي صورت به شمار مي رود تغيير زيادي را در چهره ايجاد مي کند.

نقايص موجود در چانه با تزريق ژل برطرف مي شود و در صورتي که چانه با ديگر اعضاي صورت هماهنگي لازم را نداشته باشد نقايص با تزريق ژل برطرف مي شود .

با تزريق ژل در پوست دست چين و چروک ها مخفي مي شوند.

نحوه تزريق ژل

تزريق ژل با بي حسي موضعي به وسيله سوزن هاي باريکي به صورت سرپايي و بدون بيهوشي انجام مي گيرد.مدت زمان تزريق ژل بستگي  به ناحيه مورد نظردارد و معمولا بين بيست دقيقه تا نيم ساعت زمان بر خواهد بود. پس از تزريق ژل کبودي و مقداري تورم در قسمت هاي تزريق ديده مي شود که براي اين امر مي توان از کمپرس هاي سرد استفاده کنيد.چون براي انجام اين روش به بيهوشي  نيازي نيست افراد مي توانند بلافاصله بعد از تزريق فعاليت ها ي روزانه خود را انجام دهند. اين مواد پرکننده بعد از مدتي جذب مي شوند  و به همين علت تاثير گذاري آنها به مرور زمان کمتر مي شود و در صورت تمايل مي توان دوباره تزريق ژل را تکرار کرد.

اقدامات پيش از تزريق ژل

در صورتي که به حساسيت هاي پوستي دچار هستيد بايد اين موضوع را با متخصصان پوست در جريا ن بگذاريد و در صورت عدم امکان تزريق ژل، در ابتدا به درمان بيماري ها و حساسيت هاي پوستي خود بپردازيد.

خانم هاي باردار بايد تزريق ژل را به تاخير بيندازند.

در مواردي که پوست دچار عفونت ،زخم و يا تبخال شده است بابيد مشاوره هاي پزشکي پيش از تزريق انجام بگيرد.

مدت زمان تاثير تزريق ژل چقدر است ؟

مي توان گفت اين مدت کاملا به نوع ژل بستگي دارد و در کلينيک زيبايي بهرويان از ژل هاي معتبر براي اين امر استفاده شده است که مي تواند ماندگاري تزريق ژل را بالاتر ببرد.دوام ژل در افراد گوناگون متفاوت خواهد بود و نمي توان گفت تاثير ژل در هر يک از افراد يکسان مي باشد .از ديگر عواملي که مي تواند در تاثير گذاري اين ژل ها موثر باشد تکنيک تزريق است.ژل هاي کلاژن يا هيالورونيک بايد در لايه مياني پوست تزريق شود و در صورتي که در لايه سطحي و يا عميق پوست مثلا درون چربي تزريق شود تاثير گذاري کمتري را خواهد داشت.متخصصان در کلينيک زيبايي  بهرويان به دليل تجربه بالا در اين زمينه مي توانند بهترين روش را براي نواحي مورد نظر شما در نظر بگيرند به طوري که کمترين عوارض را به دنبال داشته باشد. اما به طور کلي مي توان گفت مدت زمان معمول ماندگاري ژل هاي معتبر بين شش ماه تا دو سال خواهد بود.

همچنين افرادي که تزريق ژل را انجام مي دهند نبايد اين انتظار را داشته باشند که اثر پرکنندگي ژل ها به مانند روزهاي اول باشد پس از تزريق ژل در شش ماه پس از از بين رفتن ورم ها نتيجه نهايي و ايده آل نمايان خواهد شد و با گذشت زمان ،تاثير ژل ها کمتر خواهد شد و معمولا تا پايان يک سال ژل ها به طور کامل جذب بافت مي شوند و اثر ژل ها از بين مي رود .

شدت چين وچروک هاي ناحيه مورد نظر مي تواند ماندگاري ژل ها را کمتر کند براي مثال در نواحي که تحرک بيشتري وجود دارد و ماهيچه هاي صورت مدام در فعاليت هستند ژل ها زودتر از بين مي روند.

ويژگي پرکننده هاي اسيد هيالورونيک چيست ؟

اين نوع از پر کننده ها با تمامي  تيپ هاي پوستي ار لحاظ ظاهري  سازگاري دارد و مي توان گفت در صورتي که از مارک هاي معتبر در اين رابطه استفاده شود حساسيت تقريبا به صفر خواهد رسيد و براي تزريق اسيد هيالورونيک نيازي به تست پوستي وجود ندارد.اين نوع پرکننده ها را مي توان در دماي اتاق نگهداري کرد و پايداري بالايي دارند .اسيد هيالورونيک داراي ايمني زيادي هستند و قابليت تجزيه شدن بيولوژيک دارند و عوارض جانبي کمتري را به دنبال خواهند داشت.

مراقبت هاي بعد از تزريق ژل

براي اينکه ژل هاي تزريق شده جابه جا نشوند تا حد امکان به محل تزريق ژل دست نزنيد زيرا ژل ها به گونه ايي تزريق شده که هماهنگي و تقارن برقرار شده است و در صورت جابه جايي توازن به هم خواهد ريخت.

زير نور خورشيد قرار نگيريد.

فعاليت هاي فيزيکي سنگين را براي مدتي انجام ندهيد.

به سونا و جکوزي نرويد

براي  کاهش قرمزي و تورم در پوست مي توانيد از کمپرس سرد استفاده کنيد.