تزريق چربي

يکي از علت هاي اصلي پيري و چين و چروک هاي پوستي کم شدن چربي پوست است که به دنبال اين اتفاق، مشکلاتي از قبيل ايجاد شدن خط خنده، خط اشک،خط اخم، چين و چروک در نواحي از جمله روي پلک ها، اطراف چشم، گونه و شقيقه ها رخ مي دهد. اما تا زماني که اين چروک ها عميق نشده باشند، مي توان در برخي از نواحي با کمک بوتاکساين مشکل را تا حدودي برطرف کرد اما زماني که چروک ها عميق مي شوند ديگر از بوتاکس کار چنداني برنمي آيد و بايد به تزريق فيلرها رو آورد که بهترين پرکننده، تزريق چربي است؛ چرا که در اين روش بافت چربي از قسمتي از بدن خود فرد برداشته شده و به قسمت ديگري از بدن پيوند زده ميشود . چربي نوعي فيلر يا حجم دهنده طبيعي است که کاربرد هاي زيادي در طب و زيبايي دارد .

گونه بخش بسيار مهم ميانه صورت است که معمولاً با بالا رفتن سن مي‌افتد و حالت برجسته بودن خود را از دست مي‌دهد. نتيجه اين تغييرات افتادگي ناحيه کنار فک و ايجاد خط‌ها و چين‌هايي در قسمت لب و بيني (خط کشيده شده از گوشه بيني تا گوشه دهان) است. بنابراين يکي از مسائلي که در زمان جوان‌سازي صورت به آن توجه ويژه‌اي مبذول مي‌شود، تقبل هزينه عمل گونه گذاري براي جبران حجم از دست رفته گونه است. حجم کم گونه باعث مي‌شود تا صورت صاف به نظر بيايد و از انحناهاي طبيعي گونه‌هاي پر که  به صورت جواني و شادابي مي‌بخشند، محروم گردد. به علاوه بخش مياني گونه از پلک پايين حمايت مي‌کند و در بسياري از موارد برجسته و حجيم کردن گونه در از بين رفتن پف زير چشم مؤثر است. که يکي از روش هاي حل اين مشکا گونه گذاري بدون جراحي است.

متخصصين به طور مستمر در حال يافتن روش‌هاي جديد بهره‌گيري از مواد قابل تزريق گونه مانند ژل و چربي هستند. بازگرداندن حجم از دست رفته گونه بخش مهمي از حفظ ظاهر جوان صورت محسوب مي‌شود. يکي از کاربردهاي محبوب‌تر و متداول‌تر پر کننده‌هاي تزريقي به برجسته ساختن مجدد گونه‌ها و عمل گونه گذاري و در کل درمان لاغرص صورت و بدن مربوط مي‌شود.

موارد استفاده تزريق چربي:

به غير از برطرف کردن، چين و چروک هاي عميق مي توان از اين روش در ساير بخش هاي ديگر جوانسازي از جمله:

    پر کردن مناطق لاغر فرورفته صورت مثل گونه وزير چشم

    برجسته سازي لب ها , گونه ها ,چانه

    برجسته سازي باسن

    بزرگ کردن سينه ها و بازسازي سينه

    جوانسازي دست و کاهش ظاهري عروق زير پوست

    پرکردن اسکار يا جاي زخم فرورفته و سوختگي ها

روش

روش تزريق چربي به صورت ( چروک دور چشم، لب و گونه) يک فرآيند سه مرحله اي ساده دارد که شامل برداشتن چربي از يک نقطه بدن، تصفيه کردن چربي برداشته شده، و در نهايت تزريق سلول هاي چربي به محل هاي مورد نياز هدف است. نتايج تزريق چربي صورت معمولاً بلافاصله پس از تزريق قابل مشاهده است و مي تواند براي چند ماه يا چند سال و يا براي تمام عمر دوام و ماندگاري داشته باشد.

روش درماني انتقال چربي و تزريق چربي در گونه و صورت فقط تحت بي حسي موضعي و نه بي هوشي عمومي انجام مي شود و در زمان درمان، بيمار در حالت بيداري کامل قرار دارد. در اين زمان مقدار و نوع ماده بي حسي استفاده شده تا حدودي بستگي به مقدار ليپوساکشن و حجم انتقال چربي دارد و پزشک مي تواند در اين رابطه با توجه به شرايط بيمار تصميم گيري نمايد.

درد ناشي از انتقال چربي بايد در تمام موارد در حالت حداقل باشد. اين ناراحتي بايد کوتاه مدت بوده و معمولاً با مصرف داروهاي مسکن خوراکي کنترل شود. اگر شما درباره درد اين روش درماني نگران هستيد، مي توانيد درباره تجويز داروي مناسب براي استفاده پس از تزريق چربي در صورت با پزشک خود صحبت کنيد.

اولين مرحله گونه گذاري با تزريق چربي، بدين صورت است که چربي از بعضي نواحي بدن که پزشک متخصص پوست تشخيص مي دهد، برداشته مي شود و طي فرآيند خاصي تصفيه و آماده سازي مي شود. پزشک با استفاده از تزريق چربي به گونه سرعت را بالا مي‌برد و حجم اوليه را به آن برمي‌گرداند. تزريق چربي در گونه، بي خطر و ايمن بوده و در صورت تزريق صحيح اثرات مطلوبي در درمان صورت لاغر دارد. تزريق چربي به صورت تقريبا هيچ عوارضي ندارد و حتي در صورت تزريق اشتباه، چون از چربي خود فرد استفاده شده، به راحتي جذب مي شود و اثر نامطلوبي را نخواهد داشت. ماندگاري تزريق چربي گونه، از چند ماه تا چند سال مي تواند متغير باشد.

از تزريق ژل، براي حجم‌سازي مجدد گونه و برجسته کردن گونه استفاده مي شود. نتيجه تزريق ژل، خطوط اطراف گونه را مشخص مي‌کند و با به چشم آمدن برجستگي گونه ، فرد چهره اي جوان‌تر مي‌يابد. ماندگاري تزريق ژل گونه به طور متوسط شش ماه تا يک سال، شايد هم بيشتر يک روش موثر در جوانسازي صورت مي باشد.

تزريق چربي و ژل با به حالت اول برگرداندن گونه‌ها چهره و نيمرخ بهتري را از فرد به نمايش مي‌گذارند. روش تزريق ژل و چربي در گونه، براي تجديد شکل گونه در اطراف اوربيتال ريم يعني جايي مفيد هستند که نشانه‌هاي افتادگي غالباً از آنجا شروع مي‌شود. براي تزريق در اين ناحيه بايد تکنيک عميق‌تري به کار برده شود تا خطر بروز بي‌نظمي‌هاي آشکار کاهش يابد. از آنجايي که ممکن است پوست نازک باشد، براي اين که نتيجه طبيعي به نظر برسد و مشخص نباشد که شخص عمل انجام داده يا تزريق کرده است، ژل يا چربي بايد در جلوي گونه، روبه روي بخش خارجي استخوان گونه، قرار داده شود تا چشم‌ها را نيز به سمت بالا فشار دهد. از  تزريق چربي يا ژل در گونه مي‌توان براي بالا بردن گوشه خارجي گونه‌ها و برجسته کردن گونه ها استفاده کرد تا گونه‌ها و بخش پايين چشم تناسب بهتري داشته باشند. در عمل پروتز گونه با استفاده از شکاف هاي کوچک ايجاد شده در دهان يا زير پلک در ناحيه گونه قرار داده مي شود.

افراد مناسب درمان

تزريق چربي به صورت مي تواند ويژگي هاي مربوط به از بين رفتن پوست صورت با افزايش سن را حذف و درمان کند. براي مثال در اين رابطه مي توان از خطوط لبخند، خطوط اخم، خطوط ماريونت (خطوطي که از کنار دهان به سمت چانه کشيده مي شوند)، چين و چروک و شيارهاي ايجاد شده بر روي پوست، درمان لاغري صورت و قسمت هاي خالي پوست صورت (همچون خطوط زير چشم يا زير استخوان هاي گونه) نام برد. علاوه بر اين امکان درمان لب هايي که حجم خود را از دست داده اند نيز با استفاده از روش انتقال چربي وجود دارد يا مي توان با زيباسازي پوست صورت ، فرو رفتگي هاي ايجاد شده به خاطر زخم ها و جراحت هاي وارد شده به پوست را به اين ترتيب درمان نمود (مثل آثار به جا مانده از جوش هاي صورت). افرادي که با يک يا چند مورد از اين مشکلات مواجه هستند مي توانند افراد مناسب براي استفاده از روش درماني انتقال چربي باشند

توصيه‌هاي پس از عمل تزريق چربي :

    بيمار بايد پس از عمل هر چه سريع‌تر راه رفتن را شروع کند تا ورم کاهش يابد و از تشکيل لخته خون و عوارض تزريق چربي جلوگيري شود.

    قرار دادن کمپرس سرد بر روي ناحيه درمان شده جهت کاهش تورم

    کنترل کردن ورم با پوشيدن گن‌هاي ارتجاعي مخصوص ناحيه اهدا کننده چربي

    اجتناب از انجام فعاليت‌هاي سنگين تا چند هفته پس از عمل

    تماس سريع با پزشک در صورت مشاهده کردن هر گونه نشانه عفونت يا مواجهه با خونريزي شديد يا افزايش ناگهاني درد

بهبودي

بيمار بلافصله پس از  تزريق ژل به گونه با مقداري کبودشدگي و پف موقت يا حساسيت و التهاب اطراف محل تزريق مواجه مي‌شود که کاملاً طبيعي است و اين موارد پس از چند روز برطرف مي‌شوند. بيماران مي‌توانند فعاليت‌هاي روزمره‌شان را تقريباً بلافاصله پس از عمل گونه گذاري با تزريق ژل و چربي در  گونه و همچنين پروتز لب دنبال کنند.

پزشک بيمار را در خصوص مراقبت‌هاي پس از عمل راهنمايي مي‌کند و از وي مي‌خواهد تا ?? ساعت پس از تزريق آرايش نکند. همچنين به بيمار توصيه مي‌شود تا دو هفته در معرض نور خورشيد قرار نگيرد و به سونا و حمام بخار نرود. به علاوه بيمار نبايد تا ? روز از هيچ درمان ديگري براي ناحيه عمل شده استفاده کند.

نتايج تزريق ژل در گونه بلافاصله پس از تزريق قابل مشاهده است ( در مورد تزريق چربي در گونه نيز با تقبل هزينه تزريق چربي گونه ، اين مسئله صادق است)، اگرچه تورم و کبودي اندک اطراف محل تزريق نيز متداول است. پزشک براي فرونشاندن تورم به بيمار کمپرس سرد مي‌دهد. مدت زمان از بين رفتن ورم تا حد زيادي به نوع مواد تزريق شده بستگي دارد، اما در مجموع مي‌توان گفت که بخش اعظم ورم، کبودي و قرمزي ظرف يک هفته تا ده روز از بين مي‌رود.

عوارض:

تزريق ژل در گونه معمولا بدون درد مي باشد، و يا حداکثر با ناراحتي بسيار کمکي ( در مواردي مانند تزريق ژل لب) براي بيمار همراه است.

کبودي، تورم، قرمزي، التهاب و درد و خونريزي ناچيز محل تزريق ژل و چربي از عوارض جانبي رايج درمان تزريق ژل و چربي در گونه محسوب مي‌شوند که يا تقريباً بلافاصله پس از عمل يا ظرف ?? تا ?? ساعت برطرف مي‌گردند. واکنش‌هاي آلرژيک به ژل ها نيز به ندرت بروز مي‌يابد