برداشتن خال

خال ها دو گونه هستند ، مادر زادی و اکتسابی، اکتسابی ها تا قبل از 35 سالگی روی بدن ایجاد می شوند که معمولا خوش خیم هستند و بدون خطر.

شناسایی خال های خطرناک و مادر زادی

خال یک نتو پلاسم خوش خیم سلول های رنگدانه ساز است که بسیاری از افراد روی پوست نقاط مختلف بدن خود در اندازه های متفاوت دارند و همیشه به فکر برداشتن آنها هستند.

اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید و به فکر برداشتن خال های بدنتان هستید، بدانید که خال ها ضایعات پوستی هستند که انواع مختلف دارند و بهترین روش برای برداشتن آنها بعد از شناسایی عدم وجود خطر توسط پزشک، جراحی کردن آنها است.

آنچه باید درباره خال های مادرزادی بدانید:

خال ها به دو گروه بزرگ اکتسابی و مادرزادی تقسیم می شوند.

گروه اول: که شامل بیشتر خال ها می شوند، اکتسابی اند و حدود 80 درصد مردم دارای یک یا چند خال ملانوسیتی هستند. این خال ها در دوران کودکی و بلوغ ایجاد می شوند اما پس از 35 سالگی دیگر خال جدید ایجاد نمی شوذ.

خال های مادر زادی در گروه دوم خال ها جای دارند که یک در صد نوزادان، هنگام تولد این نوع خال ها را در اندازه های کوچک، متوسط، بزرگ دارند. قطر خال های بزرگ، بیش از 20 سانتی متر است و در برخی موارد انقدر بزرگ هستند که قسمتی یا تمامی تنه یا اندام را در بر می گیرند.

بیشتر این خالها در قسمت تحتانی پشت و در ناحیه ران ها قرار دارند. در این خال ها 4 تا 6 درصد ایجاد سرطان بدخیم پوست یعنی ملانوم وجود دارد. در واقع تولد، گاهی خال های مادر زادی بسیار کم رنگ هستند و مورد توجه قرار نمیگیرند.

در حالی که خال های ملانوسیتی مادرزادی کوچک و متوسط سرعت رشد کمتری نسبت به سرعت رشد شیرخواران دارند و با گذر زمان کوچک می شوند. این نوع خال ها هنگام بلوغ تیره تر می شوند و بر روی انها موهای زبر و خشن رشد می کنند.

خال ها حتما باید توسط متخصص پوست و با روش درست برداشته شوند.

خال ها اصولا خوش خیم هستند، مگر خال های مادرزادی و خال های غیر کلاسیک(دیسیلاستیک) اما دیگر خال ها اغلب بدون خطرند. این متخصص تاکید می کند هر گونه تغییری در اندازه، رنگ، قوام سطحی خال و پیدایش درد، خارش و خونریزی حتکا باید مورد توجه قرار گیرد و در صورت بروز هر یک از تغییرات فوق باید به متخصص پوست مراجعه شود که در صورت شک پزشک به بدخیمی خال، نمونه برداری یا برداشتن ضایعه انجام خواهد گرفت.