راه حل نهایی و قطعی خالکوبی و تاتو در هر جای بدن استفاده از لیزر می باشد که مورد تایید تمام مراجع پزشکی و علمی دنیا می باشد.

اخیرا خیلی از آرایشگران و سالن داران مطلع و کاردان به محض مراجعه خانم ها برای پاک کردن تاتو به ایشان توصیه مراجعه به پزشک میکندد که جای تقدیر دارد و نشان میدهد در هر قشری افراد دلسوز که فقط به فکر درآمد نیستند هم هست، ارزشمند می باشد.

روش های پاک کردن تاتو

روش های متعددی برای از بین بردن تاتو مطرح شده است. در گذشته برای از بین بردن خالکوبی از روش هایی مثل سایش پوست، سرما درمانی یا حتی روش های تخریبی مانند ساییدن با نمک و مواد اسیدی استفاده می شد که اغلب با نمای ناپسندی همراه بود.

خالکوبی های سطحی تر و قدیمی تر ، راحتر پاک می شوند. البته شرایطی دارد مثلا هر چه رنگ بکار رفته حرفه ای تر باشد، پاک کردن ان سخت تر است و برخی رنگ ها مثل سیاه، آبی و قهوه ای پاک شدن هستند.

Qswich : بدون ایجاد زخم از طریق تکه تکه کردن قطعات رنگ موجود در را در زدودن رنگ خالکوبی کمک می کند. البته گاهی تا 10 جلسه لیزر لازم است.

انواع دیگر لیزر که لیزرهای لایه بردار نیز هستند. مثل CO2 که به تعداد جلسات کمتری احتیاج دارند. گاهی دیده می شود که آرایشگران برای پاک کردن تاتو به رنگ های همرنگ پوست متوسل می شوند که می تواند از آن به عنوان بزرگترین اشتباه نام برد. چرا که پاک کردن این رنگ ها توسط لیزر با اشکالاتی همچون تغییر رنگ تیره صورت می گیرد و وضع بدتر از قبل می شود.

بیمار ایده آل در پاک کردن تاتو، بیمار با پوست روشن و غیر برنزه با تیپ پوستی 1 و 2 و تاتو آبی تیره یا سیاه است که حداقل به مدت 1 سال وجود داشته باشد. همان طور که قبلا توضیح داده شد غالبا 5-20 جلسه درمان برای بیرنگ کردن واقعی یا محو تاتو لازم است حتی پس از جلسات متعدد بعضی تاتوها نمی توانند به طور کامل با تکنیک های فعلی لیزر از بین بروند و حتی موقعی که محو شدن کامل یا نزدیک به کامل ایجاد شد، هنوز یک هاله از رنگ ها از شکل اصلی تاتو به نظر می رسد.

امروزه تبلیغاتی را در مورد پاک کننده های تاتو به شکل محلول یا کرم میبینیم. کرم های پاک کننده تاتو که از آنها به عنوان جایگزین لیزر یا جراحی نام برده میشود اغلب 2 شکل اصلی دارند:

انواعی که حاوی TCA(تری کلرو استیک اسید) هستند که نوعی اسید شیمیایی پیلینگ است و بیشتر به فرم محلول یافت می شود ولی اشکال ژل یا کرم آن نیز وجود دارد که با  سوزاندن لایه فوقانی پوست عمل می کند ولی ریسک بروز اسکار را به همراه دارد و از آن نمی توان در مواردی مثل لب، چشم یا سایر نقاط حساس استفاده کرد که بدلیل بروز تحریک در آن نواحی می باشد و فقط در افراد با پوست بسیار روشن قابل استفاده است و میتواند منجر به بروز عوارض جدی در افراد با پوست گندمی یا تیره شود.