کاشت مو

کاشت مو يکي از شيوه هاي متداول ترميم مو در دنياست که براي نواحي مختلف بدن استفاده مي شود. پيوند طبيعي مو براي اولين بار توسط يک پزشک ژاپني (Dr.Okuda) معرفي شد. 20 سال بعد و در سال 1959 ، دکتر Orentreich آلماني تبار توانست اولين جراحي کاشت مو را به صورت عملي انجام دهد.

اصطلاح جراحي مو، پيوند موي طبيعي و ترميم مو همگي به معناي کاشت مو مي باشد. در حال حاضر تنها راه حل درمان کم پشت شدن و يا از دست دادن مو، کاشت موي طبيعي است. استفاده از کلاه گيس، پوستيژ، هرپيس و … به معناي کاشت يا ترميم موي طبيعي نيست.

جراحي کاشت مو يک عمل سرپايي و سبک به لحاظ علم پزشکي است که نياز به بيهوشي عمومي مراجعه کننده ندارد. تکنولوژي هاي جديد به مدد دانش پزشکي روش هاي گوناگون کاشت و ترميم مو را ميسر کرده است. در همه شيوه هاي رايج کاشت مو، برداشت ريشه هاي مو و انتقال آن در نقاط مشخص انجام مي شود.

کانديد مناسب کاشت موي سر

سن مناسب کاشت مو

براي اينکه جراحي کاشت و پيوند مو  به خوبي انجام شود لازم است تا فرد داوطلب مورد بررسي قرار گيرد. به طور کلي کساني که فاقد تارهاي مو در سر بوده و طاسي کامل را تجربه کرده اند، کانديد مناسب کاشت مو نيستند. پزشک جراح با بررسي سلامت فرد متقاضي و گرفتن شرح حال وي، تصميم مي گيرد عمل پيوند موي طبيعي را انجام دهد. در اين مورد برخي ملاک ها در نظر گرفته مي شود از جمله:

  • سن مناسب براي کاشت مو

جوانان و نوجوانان زير 18 سال بهتر است از انجام اين شيوه درماني براي پر پشت شدن موها خودداري کنند. حتي افراد زير 25 سال نيز نبايد اقدام به جراحي ترميم مو نمايند. زمان مناسب براي اين عمل با توجه به شرايط فردي و ژنتيک متفاوت است اما به طور معمول هنگامي که ريزش مو متوقف شد مي توان براي عمل کاشت موهاي سر اقدام کرد.

  • سنجش اهدا کننده

براي کاشت مو فوليکول هاي مو از پشت سر فرد، برداشته شده و به محل مورد نظر انتقال داده مي شود. چنانچه تراکم موي پشت سر کافي نباشد بيمار کانديد مناسب کاشت مو نيست. امروزه با پيشرفت علم پزشکي، شيوه هاي بسيار کارآمدي براي اين عمل به کار مي رود که قابل انجام در تراکم هاي کمتر موي سر هم هست. اما براي اخذ نتيجه مثبت و رضايت بيشتر شخص متقاضي لازم است تا ناحيه پشت سر داراي تراکم بالاتري باشد.

  • بررسي وضعيت کشش پوست سر

قسمت هايي از پشن سر که براي برداشت مو اانتخاب مي شود، نياز به بخيه دارد. براي اينکه خط بخيه باريک تر شود مقداري از پوست سر بداشته مي شود. براي حداقل کشش و جاي بخيه کمتر، ميزان شل بودن پوست سر تاثيرگذار است. البته شيوه هاي جراحي کاشت مو براي کشاني که پوست سرشان شل نيست هم وجود دارد.

مراحل کاشت و پيوند موي طبيعي

مراحل کاشت مو

جراحي ترميم مو يک عمل سرپايي و بدون درد است. در پروسه درمان، فرد نياز به بيهوشي ندارد و تنها بي حسي موضعي براي بيمار انجام مي شود. طول جراحي با توجه به گستردگي سطح کاشت در حدود 3 تا 8 ساعت طول مي کشد. پس از جراحي لازم است تا روي سر به مدت يک روز پانسمان شود. اين پانسمان پس از يک روز تعويض مي شود و شستشوي سر توسط جراح انجام مي شود. پس از دو هفته موهايي که به محل مورد نظر انتقال داده شده، شروع به رشد مي کند. رشد موها به منزله موفقيت آميز بودن جراحي کاشت مو در بيمار است.

موهاي انتقال داده شده به صورت معمول پس از 3 هفته مي ريزد و اين بخشي از پروسه پيوند مو است که جاي نگراني ندارد. از ماه دوم مي توان شاهد رويش موهاي جديد در بيمار بود زيرا ريشه مو در سر وجود دارد. کم پشتي موها در حالت شوک 4 ماهه طبيعي است و حتي بعد از گذشت 6 ماه از جراحي موها نازک، کرکي و کم پشت ديده مي شود. پروسه پر پشت شدن محل جراحي در حدود يکسال طول مي کشد و پس از آن تراکم موي سر به گونه اي رضايت بخش در مي آيد.

روش هاي نوين کاشت مو

روش هاي ترميم موي سر و ريش سبيل در سال هاي اخير با پيشرفت زيادي همراه بوده است. امروزه شيوه هاي کارامدتري توسط جراحان زيبايي به کار گرفته مي شود که مشکلات روش هاي قديمي را ندارد. به طور معمول دو روش نوين براي کاشت مو وجود دارد که رضايت بيماران را به همراه داشته است.

  • الف-کاشت مو به روش FUT

در اين شيوه برداشت مو از پشت سر بيمار تحت شرايط خاصي برداشته مي شود. هر تار مو به همراه ريشه برداشته شده و لازم است تا از آن گرافت هايي ايجاد شود اين کار به کمک ميکروسکوپ انجام مي شود. سپس جراح ناحيه اي که دچار ريزش مو شده را با برش هاي ريز براي پيوند آماده مي کند. برش هاي ريز ايجاد شده با توجه به موي سر بيمار به صورت طبيعي در سطح مورد نظر توزيع مي شود. هزاران برش بسيار ريز براي قرار دادن گرافت ها آماده مي شود.

مهم ترين موضوع در اين مرحله اينست که کمترين آسيب به موهاي پشت سر بيمار وارد شود. ايجاد زخم در ناحيه برداشت تار مو طبيعي است ولي در کاشت مو به روش FUT محل بخيه به زودي با موها پوشش داده مي شود.

  • ب-کاشت مو به روش FIT

تفاوت اصلي جراحي به روش FIT با شيوه قبلي در عدم وجود خط بخيه در پشت سر بيمار است. در اين شيوه جراح واحدهاي فوليکولي مجزا توسط يک پانچ ريز(بين 0.7 تا 1 ميلي متر) برداشته مي شود. براي اين کار لازم است تا ناحيه اهدا کننده مو به اندازه اي کوتاه شود تا پزشک جراح به راحتي قادر به ديدن پوست سر بيمار باشد. پس از برداشت، هر گرافت واحد فولکولي توسط جراح به ناحيه مورد نظر انتقال داده مي شود.

کاشت مو به روش FIT براي ترميم نواحي کوچک و خاص کاربردي تر است. اين شيوه درمان براي کم پشتي موي سر، ترميم ابرو يا ريش و سبيل از شيوه هاي کم تهاجمي تر است بنابر اين بسياري از بيماران اين شيوه را ترجيح مي دهند. خط زخم در اين شيوه غير قابل تشخيص است و محل اهدا و انتقال بسيار سريع بهبود پيدا مي کند.