دیابت

دیابت شامل گروهی از بیماری هاست که در آن ها گلوکز خون در اثر نقصان در ترشح انسولین، عملکرد انسولین یا هر دو افزایش میابد.

انواع دیابت:

1) پیش دیابت:
افراد مبتلا به پیش دیابت در صورت عدم استفاده از استراتژی های پیشگیری در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی عروقی می باشند.
2) دیابت نوع 1:
به دلیل نقصان در عملکرد انسولین و در نتیجه کمبود انسولین و افزایش قند خون به وجود می آید. علائم آن شامل پرخوری، پرنوشی و پرادراری می باشد. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 نیازمند دریافت انسولین می باشند.
3) دیابت نوع 2:
به دلیل نقصان در عملکرد انسولین (مقاومت انسولین) او افزایش قند خون به وجود می آید. این نوع دیابت در افراد چاق بیشتر دیده می شود.
4) دیابت بارداری: معمولا در سه ماهه دوم و سوم باراری تشخیص داده می شوند. این نوع دیابت معمولا بعد از زایمان بهبود می یابد ولی زنان مبتلا به این نوع دیابت در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در آینده و یا حتی دیابت در بارداری های بعدی خواهند بود.

 

✅ اصول درمان و کنترل در تمامی انواع دیابت شامل: تغذیه درمانی، فعالیت فیزیکی، پایش، دارو درمانی و آموزش های خود کنترلی می باشد.

پیروی از عادات سبک زندگی سالم (الگوی خوردن سالم، شرکت در فعالیت فیزیکی منظم، حفظ وزن نرمال و …) خطر ابتلا به دیابت های بیشرفته را 84% در زنان و 72% در مردان کاهش داده است.