میکرونیدلینگ چیست و تاثیر آن در جوان سازی پوست؟

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ، روشی است که متخصصان از آن برای درمان انواع مشکلات پوستی استفاده می کنند. میکرونیدلینگ شامل استفاده از چند سوزن بسیار کوچک و استریل می شود که در درون پوست گذاشته شده و باعث ایجاد سوراخ های بسیار ریزی بر روی پوست می شود؛ در واقع این سوزن ها، “غشای میانی پوست” یا لایه عمیق تر پوست را تحریک می کنند تا بازسازی بشود.

 

از میکرونیدلینگ برای درمان چه مشکلات پوستی استفاده می شود؟

از میکرونیدلینگ برای رفع بسیاری از مشکلات مربوط به پوست استفاده می شود مثل:

  • چین و چروک
  • اسکار
  • آکنه
  • مسائل مربوط به رنگدانه های پوست
  • روزاسه (نوعی آکنه)
  • افتادگی پوست (مخصوصا بعد از کاهش وزن یا لیپوساکشن)
  • میکرونیدلینگ به جوانسازی پوست هم می تواند کمک زیادی کند.

 

میکرونیدلینگ و نقش آن در تولید کلاژن

میکرونیدلینگ با ایجاد سوراخ های بسیار کوچک، تولید کلاژن و سایر عوامل ترمیم کننده پوست را افزایش می دهد. کلاژن، پروتئینی مهم است که پوست را جوان نگه می دارد و بافتی سفت، نرم و انعطاف پذیر را برای شما به ارمغان می آورد. افزایش سن باعث کاهش تولید کلاژن در پوست می شود و در نتیجه باعث بوجود آمدن چین و چروک و سایر مشکلات پوستی ناشی از افزایش سن می شود.

پوست بدلیل آسیب هایی مثل اسکار آکنه، ترک های پوستی و یا سایر اسکارها، کلاژن خود را از دست می دهد. نکته ای که باید بدانید این است که میکرونیدلینگ، روش سریعی برای ترمیم پوست نیست زیرا رشد پوست جدید ممکن است چند ماه طول بکشد و بیمار باید صبور باشد تا شاهد نتایج کامل میکرونیدلینگ باشد.

 

بعد از میکرونیدلینگ باید شاهد چه نتایجی باشیم؟

میکرونیدلینگ مانند جراحی پلاستیک، روش تهاجمی نیست؛ بنابراین دوره ریکاوری بسیار کوتاه است. طبق بررسی هایی که روی بیماران صورت گرفته است، اکثر بیماران نیاز به دوره ریکاوری و استراحت بسیار کوتاهی دارند و بعضی از بیماران هم به هیچ استراحتی نیاز ندارند.

چند روز بعد از میکرونیدلینگ شاهد مقداری قرمزی پوست و سوزش هستید که البته کاملا طبیعی است و در واکنش به خراش های وارد شده به پوستتان ایجاد می شود. بعضی از بیماران برای پوشاندن قرمزی پوست خود از مواد آرایشی استفاده می کنند. بعد از میکرونیدلینگ، پوست شما نسبت به آفتاب حساس تر می شود پس حتما از ضدآفتاب استفاده کنید.

بعد از میکرونیدلینگ پوست شما تلاش می کند تا با سرعت زیادی بافت جدید را دوباره جوان کند. معمولا بعد از چند هفته می توانید شاهد نتایج اولیه میکرونیدلینگ باشید.

 

آمادگی برای میکرونیدلینگ

قبل از انجام میکرونیدلینگ، با متخصص در مورد آمادگی های لازم صحبت کنید تا بتوانید شاهد بهترین نتایج باشید. ممکن است نیاز داشته باشید تا از مصرف بعضی از داروها خودداری کنید مثل ایبوپروفن و داروهایی که برای درمان آکنه استفاده می شود. متخصص به شما توصیه می کند تا از مصرف رتینوئید هم قبل از میکرونیدلینگ خودداری کنید زیرا مصرف این داروها ریسک عوارض جانبی را به شدت افزایش می دهد.